E-teenuste disainisüsteem Veera jõudis uuele tasemele — ühtsus, ligipääsetavus ja eelised kasutajale

Riiklike infosüsteemide ja digiteenuste kasutajaliideste arendamiseks valminud disainisüsteem Veera 1.0.0 aitab luua uusi ligipääsetavaid teenuseid varasemast mugavamalt ja kiiremini.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
Digiriik

--

Riiklike teenuste arendamine on aeganõudev töö ning hõlmab endas mitme erineva valdkonna spetsialisti koostööd: teenuse juhi, analüütiku, UI/UX disaineri, arendaja, testija jne. Kõigi eesmärk on pakkuda lõppkasutajale parimat ja mugavamat kasutajakogemust. Selleks, et kasutajal oleks ühtne kogemus peaksid kasutatavad kasutajaliidese elemendid olema alati samad ja käituma ühetaoliselt. See tähendab, et kui uut teenust hakata arendama, siis ei ole mõistlik iga kord ratast leiutada, vaid kasutada varasemalt loodud elemente ja sellega kaasas käivat loogikat, ehk loodud süsteemi taaskasutada. See hoiab kokku nii aega kui ka raha.

Aastaid tagasi kasvas EMTA ja SKAISi disainisüsteemidest välja disainisüsteem Veera (veera.eesti.ee), mis on mõeldud riiklike infosüsteemide ja digiteenuste kasutajaliideste loomiseks. Veera on tänaseks läbinud uuenduskuuri, mis aitab disaineritel ja arendajatel luua uusi teenuseid varasemast mugavamalt ja kiiremini. Toon välja mõningad argumendid, miks tasub uusi teenuseid arendades kasutada Veera disainisüsteemi.

Sujuv disainiprotsess

Veera disainisüsteemi uus versioon on põhjalikult läbi mõeldud, võttes aluseks Figma keskkonna üldise struktuuri, kasutajasõbralikkuse ja uuendused. Eesmärgiks on teha disainiprotsess sujuvamaks ja nauditavamaks. Üheks oluliseks täienduseks on Figma muutujate (variables) kasutamine, mis võimaldab korduvkasutatavaid väärtusi muuta ja neid rakendada vaid mõne klikiga. Veera disainisüsteemi kasutamine lihtsustab ja kiirendab e-teenuste prototüüpimist ja disainimist, sest vajalikud baaskomponendid on juba disainitud ja kasutusvalmis. See teeb disainisüsteemi haldamise ja prototüüpimise oluliselt lihtsamaks ja kiiremaks jättes disaineritele rohkem aega keskenduda kasutajateekonnale.

Ligipääsetav disain ja teenus

98.1 protsenti maailma veebilehtedest ei vasta täielikult ligipääsetavuse (WCAG) nõuetele ning on miljoneid inimesi, kes toetuvad tugitehnoloogiatele, kuid erinevate puuduste tõttu ei ole ligi 90 protsenti veebilehtedest neile inimestele kättesaadavad. Eesti rahvastikust 8,7 protsenti on raskema või kergema puudega, mistõttu on oluline, et riiklikud e-teenused oleksid ka neile ligipääsetavad ja kasutatavad. Veera disainisüsteemi elemendid vastavad ligipääsetavuse standardi WCAG 2.2 nõuetele. Analüütiku ja arendaja jaoks on iga elemendi kohta olemas põhjalik ligipääsetavuse nõudeid kirjeldav dokumentatsioon, mida järgides saab luua e-teenuseid, mis on kättesaadavad ja kasutatavad kõigile, olenemata nende erivajadustest või kasutatavast seadmest.

Põhjalik dokumentatsioon

Uute e-teenuste disainide loomisel tekib tihti küsimusi, et kuidas mõni kasutajaliidese element peaks paigutuma, välja nägema ja käituma. Veera disainisüsteemis on nüüd olemas selge ja arusaadav dokumentatsiooni koos näidiste ja tekstiloome juhenditega. See dokumentatsioon mitte ainult ei tee Veera disainisüsteemi mõistmist lihtsamaks, vaid võimaldab ka kiiremat ja tõhusamat kasutamist. Funktsionaalsete tekstide kirjutamise stiilijuhised annavad suunised, kuidas lõppkasutajaga suhelda (kas ma sinatan või teietan jne) ja võimaluse luua arusaadavaid lühitekste.

HTML ja CSS koodinäited

Veera disainisüsteem on loodud selleks, et tagada sujuv toimimine olenemata kasutatavast platvormist. Selleks pakume kasutajaliidese baaskomponentide ligipääsetavaid HTML ja CSS koodinäiteid, mis säästab märkimisväärselt arendaja aega. Lisaks, kasutab Veera disainisüsteem muutujaid, mis tähendab, et Veerat kasutades rakenduvad paljud disainimuudatused arenduses automaatselt, ja see omakorda tähendab, et arendaja jaoks väheneb korduvate pisimuudatuste tegemise vajadus.

Kasu riigile ja lõppkasutajale

Ühtse disainisüsteemi kasutamise eelised on märkimisväärsed nii lõppkasutajale kui ka riigile tervikuna. Kasutajad saavad kvaliteetsemaid ja ligipääsetavaid teenuseid, samal ajal kui riik saab efektiivsemalt luua ja hallata e-teenuste kasutajakogemust ning tagada kõigile kodanikele võrdne juurdepääs e-teenustele. Lisaks ei saa mainimata jätta kulude kokkuhoidu, kuna disainimisele ja arendustele kulub vähem aega — jäävad ära topelt tegevused ja topelt kulud.

Uuringud on näidanud, et disainisüsteemi kasutamine aitab disaineritel kuni 34 protsenti kiiremini oma tööd teha.

Kokkuvõttes, Veera disainisüsteemi kasutamine lihtsustab ja kiirendab e-keskkonna prototüüpimist ja disainimist, sest baaskomponendid on juba disainitud ja kasutusvalmis. Samuti Ühtse disainisüsteemi kasutamine suurendab visuaalset ühtsust erinevate digikeskkondade vahel ja vähendab samade komponentide uuesti disainimise vajadust. Veera disainisüsteemi kasutamine muudab arendusprotsessi aja- ja kuluefektiivsemaks ning e-teenused rohkematele inimestele ligipääsetavamaks.

Uuenenud Veera disainisüsteemi leiab aadressilt: veera.eesti.ee. Küsimuste korral kirjutage veera@eesti.ee.

Sigrid Kontus
Veera tootejuht
Riigi Infosüsteemi Amet

--

--